Ekmek Tarifi | Baget Ekmek Nasıl Yapılır?

Baget Ekmek Tarifi

Baget Ekmek Tarifi

Baget ekmek çıtır çıtır kabuğu ve yumuşacık içi ile öğünlerinizin, sandviçlerinizin vazgeçilmezi olmaya aday bir lezzet. Yapım aşamalarını aşağıda detaylı olarak anlattım. Youtube kanalımda yapılış videosu da var. Aşamaları takip ederek evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz baget ekmek tarifi umarım hoşunuza gider.

Sevgiler,

NOT:

 • Kullandığım ölçü kapları için tarifi uygulamadan önce “Ölçüler” sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Aşağıdaki ölçüler 45-46 cm uzunluğunda 2 adet baget ekmek içindir. Daha kısa ya da daha uzun yapmak zevkinize kalmış.
 • Baget ekmeğin üzerine mutlaka çizik atmak gerekiyor. Evde ekmek yapmaya niyetliyseniz muhakkak bir jilet edinmenizi öneririm. Keskin bir bıçakla da olur fakat yine de jilet kadar düzgün kesikler elde edilemeyebilir.
 • Pişirirken fırın 240º C’de ısıtıp sonra 220º C’ye düşürülür. Ayrıca pişirirken buhar sağlamak amacıyla ısınmış fırına, ısıya dayanıklı bir kapta yarım çay bardağı kadar sıcak su konulur. Sonrasında tepsi fırına verilir. Buhar kabuk dokusu için gerekli.
Baget Ekmek Tarifi

Baget Ekmek Tarifi

 

Malzemeler:

Ön Maya İçin:

 • 100 gr un / (1/2 su bardağı + 3 yemek kaşığı)
 • 110 ml su / (Yaklaşık 1/2 su bardağı)
 • 1 çay kaşığı instant maya

Temel Hamur İçin:

 • 430 gr un / (3 su bardağı + 1 yemek kaşığı)
 • 245 gr su / (1 su bardağı + 1 çay kaşığı)
 • 10 gr instant maya / (1 paket mayanın tamamı)
 • 10 gr tuz / (1 çay kaşığından biraz daha fazla)
Baget Ekmek Tarifi

Baget Ekmek Tarifi

 

Yapılışı:

Ön Maya:

 1. Su, maya ve un bir kaseye alınır ver pürüzsüz oluncaya kadar karıştırılır. (Elinizle yoğurabilirsiniz de.)
 2. Üzeri streç filmle kapatılır ve yüzeyinde baloncuklar görülene kadar oda ısısında mayalanmaya bırakılır.

Temel Hamur:

 1. Ön maya hazır olunca, başka bir kaseye un konulur ve ortası havuz şeklinde açılır. Unun kenarına tuz serpilir.
 2. Unun ortasına su, maya ve önceden hazırladığımız ön mayanın tamamı konulur. Hamur toparlanıp pürüzsüz olana kadar (Yaklaşık 10 dk) yoğurulur.
 3. Hamur kıvam alınca tek beze haline getirilir, üzeri kapatılıp ilk mayalanma için yaklaşık 1 saat dinlendirilir. (Hamur yaklaşık 2 katına çıkacaktır.)
 4. İlk mayalanmasını tamamlayan hamurun üzerine hafifçe bastırılarak havası alınır. Tekrar beze haline getirilir ve 2. mayalanma için tekrar üzeri kapatılıp dinlendirilir.
 5. İkinci mayalanmayı tamamlayan hamur tezgaha alınır. Tekrar hafifçe bastırılarak havası alınır ve iki eşit parçaya ayrılır. 2 beze haline getirilir.
 6. Beze hafif unlanmış tezgaha alınır. Mümkün olduğunca dikdörtgene yakın bir şekilde el ile hafif hafif bastırılarak şekillendirilir. Dikdörtgen şekildeki hamur rulo gidi içe doğru kıvrılarak sarılır. Her kıvırmada, her kat parmakla iyice bastırılarak sıkıştırılır. Nasıl yapıldığını videoda görebilirsiniz.
 7. Hamur rulosu ortasına hafif kenarlarına biraz daha kuvvetle bastırılarak ileri geri hareketlerle uzatılıp baget ekmek şekli verilir.
 8. Şekillendirilen ekmek fırın tepsisine alınır, tepsi mayalanmasına bırakılır. Oda sıcaklığına göre 30-45 dk yeterli olacaktır. Mayalanırken fırını 240 derecede ısıtın. Pişirirken fırına buhar için koyacağınız sıcak suyu hazırlayın.
 9. Mayalanma tamamlanınca üzerine hafifçe un elenir ve jiletle kesikler atılır.
 10. Bekletmeden, önceden ısıtılmış ve içine ısıya dayanıklı bir kapta yarım çay bardağı kadar sıcak su konulmuş fırına atılır ve sıcaklık 220º C’ye düşürülür.
 11. Üstü ve altı iyice kızarıncaya kadar pişirilir. Fırınınızın ayarına göre süre farklılık gösterecektir. 15-20 dk’dan sonra kontrollü olun.

Afiyet olsun.

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.